Aktuality

Migrace služeb Tooway

V červnu 2023 proběhne migrace služeb pod společnost Viasat. S tím dochází ke změnám v parametrech služeb, které se nově budou jmenovat Omega Consumer a Omega Business, případně s doplňkem Premium speed. Služby jsou bez limitu spotřeby dat, ale pracují s tzv. prioritními daty, po jejich vyčerpání může rychlsot klesnout. Nicméně i snížená rychlost zabezpečí dostupnost běžných služeb. Ke každé službě bude možnost mít veřejnou IPv4 adresu z českého rozsahu. Současné služby UL_Sat nebo starší budou převedeny na nové služby se stejnými nebo lepšími parametry. Služba NewsSpotter je nahrazena službou Nomadic, kterou již není nutno plánovat, ale nebude pracovat s pevnými přenosovými rychlostmi. Místo toho bude min. rychlost na uplinku. Účtovat se bude na konci měsíce podle celkového objemu přenesených dat, neplatí se za ni žádný měsíční paušál.

Změna sídla provozního střediska a kanceláří

Od března funguje naše Provozní středisko a Vedení společnosti v Horoměřicích, V Zahradě 884. Sídlo firmy zůstává na původní adrese. S ukončením některých služeb dochází i ke změnám v poskytování technické podpory, jak je uvedeno ve Všeobecných obchodních podmínkách (VOP) na webu společnosti v sekci Podpora.

Kybernetický útok na infrastrukturu KA-SAT

11.5.2022 bylo naše tvrzení z 24.2. o tom, že za útokem jsou Rusové, oficiálně potvrzeno:

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/bezpecnost/clanek/za-kybernetickymi-utoky-na-kyjev-stoji-rusko-tvrdi-londyn-a-eu-40396611

a tady je detailnějpiší popis https://inf.news/en/tech/453834506688d42ada86829d6f74adee.html?fbclid=IwAR0qLwgbRBPMDtjHE8Q7dCBSucKTDToHwyzqv0GKr565ru6mK0rol2M1c3c

Dne 24.2.2022 asi v 04:30 UTC se na našem území začaly objevovat dopady kybernetického útoku. Počátek byl na Ukrajině, ale rychle se rozšířil na terminály na většině beamů satelitu KA-SAT. Na Ukrajině totiž byly tisíce terminálů používány policií a armádou a také operátory GSM sítí. Útočníkům tedy šlo primárně o zničení komunikací ukrajinských bezpečnostních složek. Barbarsky provedeným útokem ale hackeři zničili modemy uživatelů v mnoha státech Evropy. Je celkem jasná spojitost Ruského útoku na Ukrajinu a kybernetického útoku.

Princip útoku byl v rozeslání jakéhosi updatu softwaru modemu. To si modemy stahují automaticky, pokud se na stanici HUB takový software objeví. Komunikace probíhá přes 8 aktivních pozemských bran a stanici HUB. Tím lze distribuci určit pouze pro některé beamy. Satelit jich má 80. Po stažení updatu softwaru do modemu došlo v závislosti na verzi modemu a softwaru buď k okamžitému odpojení modemu nebo modem se jevil jako funkční, ale nepřenášel data. Po restartu již ale nenastartoval. Společným rysem je, že zasažený modem není vůbec schopen provést „bootování“ systému, obvykle svítí jen kontrolka napájení. Samotný satelit KA-SAT nijak zasažen nebyl. K tomu by se hackeři museli dostat do řídícího střediska satelitů spol. Eutelsat.

Komplexnost útoku svědčí o předem dlouho připravované akci. Bylo nutno proniknout do infrastruktury a na servery propašovat několik verzí firmwaru modemů. A to na různých místech infrastruktury. To samozřejmě nelze udělat během chvilky. Vyžadovalo to znalost infrastruktury, přípravu falešných softwarů pro různý typy modemů – máme totiž 3 různé modemy s rozdílným softwarem. Útočníci to museli předem vyzkoušet. Ruští váleční hackeři na tom proto museli pracovat zřejmě celé měsíce předem.

Spolu s modemy byla do určité míry postižena i pozemní infrastruktura celé sítě. Společnosti VIASAT, která je výrobcem modemů a vlastníkem  celé infrastruktury, trvalo více než dva týdny, než byla síť prohlášena za bezpečnou a funkční. Nicméně v důsledku nefunkčních modemů a potřeby jejich výměny bude celkové obnovení služeb ještě trvat několik týdnů.

Celkově totiž došlo k vyřazení desítek tisíc modemů, a to žádný poskytovatel služeb ani výrobce nemá na skladě. Zejména v současné době, kdy je obecně celosvětově nedostatek elektronických součástek.

Společnosti INTV obdržela první dodávku modemů v pondělí 14.3.2022. Bylo nutno řešit problémy s jejich aktivací, každý modem potřebuje stáhnout updaty softwaru. Modemy jsou proto oživovány v INTV a postupně rozesílány zákazníkům.

Důkazy o tom, že to byla součást války proti Ukrajině, a že to spáchali Rusové, případně Bělorusové, zatím chybí, ale je to jasnější, než pověstný Grossův křišťál.

O útoku píší média ve světě např.:

https://www.cpomagazine.com/cyber-security/ukraine-satellite-internet-service-hit-by-cyber-attack-intelligence-agencies-investigating/

https://www.reuters.com/world/satellite-outage-caused-huge-loss-communications-wars-outset-ukrainian-official-2022-03-15/

https://www.datacenterdynamics.com/en/news/viasats-ka-sat-network-still-disrupted-by-suspected-cyberattack-more-than-two-weeks-later/

 

Dodali jsme 20 ks satelitních telefonů Libereckému kraji pro jeho pomoc Ukrajině.

V souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině registrujeme zvýšenou poptávku po zapůjčení a službách satelitních telefonů. INTV, jako jediná firma v ČR je má skladem, a služby aktivuje během hodiny. Nových telefonů je v Evropě obecně nedostatek.

 

Stále jednáme se společností Eutelsat o prodeji služeb Konnect.

Služby Konnect mají teoreticky vyšší max. download, ale měsíční limity dat. Připomínají tak služby Home, které jsme na Tooway prodávali dříve, a někteří zákazníci je ještě stále používají. Výhodou služeb Konnect je, že budou ale mít českou IP adresu. Satelit se jmenuje Konnect je na orbitální poloze 7°E – tedy hned vedle satelitu KA-SAT a jsou rovněž v pásmu Ka-band. Používá se podobná anténa a vysílač s výkonem 1W, na okraji pokrytí 2W.

Služby Tooway se nyní prodávají pod názvem UL_SAT a od začátku roku 2021 jsou bez limitu dat.

INTV se již tradičně účastní akce Retroměstečko v Pardubicích

V roce 2020 i přes Covid-19

Návštěvníci soutěží v zaměřování satelitní antény Tooway – Konnect

Dodávka satelitních telefonů Iridium 9575 Extreme pro Ministerstvo zahraničních věcí

Zvítězili jsme v tendru MZV na dodávku 10 ks satelitních telefonů. INTV je jediný certifikovaný dodavatel telefonů a služeb satelitní sítě Iridium pro ČR.

Prezentace pro složky krizového řízení – 3. dubna 2019, Hotel Internationál, Praha

Dnes jsme prezentovali nové služby Tooway Konnect a produkty pro složky IZS.

Velice nás potěšila nejen účast, ale především zájem ze strany účastníků.
To, co jsme považovali za „černého koně“ naší prezentace se potvrdilo a skutečnost, že už přímo při prezentaci projevili někteří zájem o pořízení systému automatického zaměření satelitní antény YOUDO, nás opravdu potěšila.

Předvánoční dárková akce pro vojáky v misích

Spol. INTV se podílí v rámci AOBP na dárkové akci částkou 10 000.-Kč. Dar byl předán Náčelníkovi GŠ AČR.

INTV na dni Spojovacího vojska v Lešanech 23.9.2017

Spol. INTV se zúčastnila jako vystavovatel dne Spojovacího vojska spojeného s Dětským dnem ve Vojenském historickém ústavu Lešany. Kromě nabídky nejrychlejšího satelitního internetu Tooway jsme předvedli i terminál VSAT typu fly-away, který i se službou poskytujeme Armádě ČR, dále satelitní terminály BGAN pro datové a hlasové přenosy v síti INMARSAT a satelitní telefony Iridium jak pro klasickou telefonii, tak ve verzi Push-to-Talk – skupinové volání typu radiového half-duplexu přes satelit Iridium.

INTV se stala členem AFCEA

Od září 2017 je INTV členem české pobočky Armed Forces Communications and Electronics Association (AFCEA) 

INTV bude vystavovat na veletrhu IDET 2017

Společnost INTV je již tradičním vystavovatelem na mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET 2017.

V letošním roce bude hlavním bodem prezentace technologie MILSATCOM, kterou v minulém měsíci dodala zákazníkovi AČR.

Tak jak je již zvykem, budeme mít živou ukázku, proto jsme zvolili venkovní stánek, který je situován mezi pavilon P, kde bude prezentace veletrhu IDET a pavilon F, kde současně probíhá veletrh PYROS/ISET zaměřený na požární techniku a služby. Stánek je dobře situován, protože i kolegům z řad hasičských záchranných sborů poskytujeme služby a i pro návštěvníky tohoto veletrhu bude náš stánek otevřený.

Přijďte se podívat na novinky z oblasti satelitní komunikace. Těšíme se na Vás.

Společnost INTV dodá pro AČR systém MILSATCOM II

V týdnu od  20. Do 24.2.2017 probíhala další fáze realizace kontraktu na dodávku systému MILSATCOM.

Dva pracovníci společnosti strávili necelý týden u společnosti ND Satcom při FAT (Factory Acceptance Tests), při které byly kontrolovány satelitní modemy řady SKYWAN.

Vše proběhlo v souladu s harmonogramem, při testech nebyly zjištěny žádné nedostatky.

Ve čtvrtek proběhlo převzetí technologie od výrobce, balení a přeprava do sídla společnosti.

Následující týden je plánována dodávka transportních skříní, bude tedy možné zahájit kompletaci souprav. Po provedení kompletace bude připravena první část dodávky k vojskovým zkouškám a k předání.

Následně bude realizováno školení a převzetí technologie anténních systémů u společnosti DataPath (Švédsko).

Společnost INTV dodá pro AČR systém MILSATCOM

Společnost INTV uzavřela v samotném závěru roku s Ministerstvem obrany ČR kupní smlouvu, na základě které dodá AČR systém MILSATCOM.

Jedná se o technologii satelitních antén CCT 120 a CCT 200, které vyrábí a dodává švédská společnost DataPath a modemů řady SKYWAN 2570 a 7000 od německé společnosti ND Satcom. Pro obě společnosti je INTV dlouhodobý a certifikovaný smluvní partner pro ČR.

Podpis smlouvy je významná, ale pouze první část procesu, který bude uzavřen dodávkou materiálu do skladu zákazníka.

Před tím však musí společnost splnit celou řadu dalších úkolů, jako je např. zabezpečení školení obsluh zákazníka jak u společností ND Satcom, tak u DataPath, převzetí dodávaného HW u výrobce, přeprava do ČR, kompletace souprav, katalogizace dodávaného materiálu a následně provedení vojskových zkoušek.

Teprve po úspěšném splnění těchto opatření bude možné předat materiál a říci: „hotovo“.

V současné době probíhá první část výše uvedených opatření – 2 týdenní školení u výrobce ND Satcom. Školení se kromě dvou pracovníků společnosti účastní 4 zástupci spojovacího vojska AČR.