Konnect

Již brzy bude v nabídce satelitního internetu INTV

Satelitní internet Konnect je řešení podobné satelitnímu internetu Tooway, resp. KA-SAT. Je rovněž v pásmu Ka-band, satelit Konnect je na GEO na pozici 7°E. Zaměření satelitu ze středu ČR je na azimutu 190° (10°západně) s elevací 32°. Terminál používá anténu o průměru 74 cm, pro okrajové části satelitního pokrytí se doporučuje anténa 90 cm. V případě ČR je nejlepší varianta anténa 74 cm s vysílačem o výkonu 2W pro celoplošné pokrytí a dostupnost služeb. S tímto výkonem je nabízena služba s rychlostí odesílání dat do 5 Mb/s, zatímco Tooway poskytuje až 6 Mb/s (10 Mb/s lze dosáhnout s některými modemy na protokolu UDP). Konnect používá IP adresy operátora Skylogic, tedy z italského IP rozsahu ale s překladem NAT na CZ-NET_Skylogic, a zemí ČR. Se službou Konnect jsou proto dostupné i weby s omezením přístupu pouze z „českých“ IP adres, které přes Tooway dostupné nejsou.

Odezva na ping je stejná, jako u všech satelitů na GEO – v režimu TDMA obvykle kolem 700-800 ms, na vyhrazeném pásmu 520-540 ms. Vzdálenost na satelit a zpět je totiž 76 837 km a pak ještě pár ms pro cestování sítěmi Internet.

Rychlosti stahování nabízí Konnect 30, 50 a až 100 Mb/s.

Současný satelit Konnect (příští rok bude ve službě i nový Konnect VHTS (Very High Throughput Satellite) s download až 250 Mb/s) nepokrývá severní a východní Evropu pro oblast ČR to ale nemá žádný vliv. Česko je pokryto dvěma beamy – jeden kryje Bavorsko, západní Rakousko a západ ČR, druhý od poloviny ČR na východ a zbytek Rakouska. Zasahuje i na západní Slovensko a Maďarsko, kam se ale služby Konnect neprodávají.

Základní služby, nabízené i v dalších zemích jsou bez limitu spotřeby dat. Každá služba má ale přidělený limit tzv. prioritních dat.

Do vyčerpání prioritních dat běží služba max. rychlostí, po jejich vyčerpání může být rychlost omezena v závislosti na vytížení satelitního transpondéru. V noční době od 01.00 do 06.00 hod. se přenesená data nezapočítávají do objemu prioritních dat.

Ke službě lze za měsíční poplatek zakoupit veřejnou IP adresu.

Instalace Konnect, na rozdíl od terminálu Tooway, musí být provedena vyškoleným technikem, takže není zdarma. Modem je s venkovní jednotkou propojen jedním koaxiálním kabelem typu RG-6 délky min. 8 a max. 100 m. Dodávaný terminál má koaxiální kabel délky 30 m. Uživatelské rozhraní je Ethernet Rj-45, WiFi 2,4 a 5 GHz.

Parametry modemu HT2000_H56163_HR